Yleinen

Onnea ammattiin valmistuneille!

21.12.2023

Ammattiopisto Tavastiasta on valmistunut 14.10.–21.12.2023 välisenä aikana 190 uutta ammattilaista. Heistä 34 ei ole antanut lupaa julkaista nimeään.

Lämpimät onnittelut kaikille!


Ajoneuvoalan erikoisammattitutkinto
Korjaamopalvelun osaamisala

Hyvönen Riku Osmo Petteri

Autoalan perustutkinto
Autotekniikan osaamisala, Ajoneuvoasentaja

Aaltonen Kalle-Valtteri
Penttinen Onni Elmeri
Raitanen Veeti Valtteri

Erityisruokavaliopalvelujen erikoisammattitutkinto
Dieettikokki

Vähämäki Timo Seppo Juhani

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto
Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen osaamisala, Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja

Korhonen Outi Annikki

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto
Tuotantotekniikan osaamisala, Levyseppähitsaaja

Haataja Alvar Eerik
Saarimaa Lassi Jaakko Leonard

Kuljetusalan ammattitutkinto
Henkilökuljetusten osaamisala

Heinonen Jani Kalevi

Kuljetusalan ammattitutkinto
Tavarakuljetusten osaamisala

Perv Joosep

Liiketoiminnan ammattitutkinto
Myynnin ja markkinointiviestinnän osaamisala

Korkeakoski Teemu Juhani

Liiketoiminnan perustutkinto
Merkonomi

Enckell Oona Emilia
Hämäläinen Pinja Sofia
Kaunismäki Sini Helmi Elena
Kauppinen Susanna Maria
Ketonen Akseli Eetu Matias
Kukko Aapo Reittu
Lahdenperä Akseli Janne Johannes
Mohamed Osman Sadia
Munyandamutsa Joseph
Nummela Elena Marlena
Paabut Egert-Ivori
Ruohola Essi Noora Helena
Safa Omid
Savolainen Valtteri Jere Juhani
Ventola Mira Maria Tuulikki
Weyrah Juweria Suleyman

Logistiikan perustutkinto
Sisälogistiikan osaamisala, Palvelulogistiikkatyöntekijä

Kajander Repe Vulle Severi

Logistiikan perustutkinto
Varastopalvelujen osaamisala, Varastonhoitaja

Lahti Nico Alex Eemeli
Purhonen Roni Rainer Aleksi

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Ala-Hukkala Theresa Sirpa Melina
Kari Mimosa Marjo Anneli
Kivikko Krista Tiia Susanna
Laitinen Anni Raisa Katariina
Lindfors Jenni Maria
Siivonen Miia Susanna

Maanmittausalan ammattitutkinto
Kartoittaja (AT)

Björn Janne Mikael
Björn Maija Riitta
Hyppänen Aki Tapio
Olaru Nicolae
Pitkänen Visa Ilari
Randelin Mika Juhani
Syrjänen Toni-Mikael
Valtonen Markus Jaakko

Maanmittausalan perustutkinto
Kartoittaja

Kupana Marika Marianne
Rantanen Toni Hermanni
Ruuska Miika Viljami
Vikman Markus Raimo August
Vuorenmaa Marko Tapio

Maarakennusalan erikoisammattitutkinto

Tervakangas Vesa Petteri

Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön erikoisammattitutkinto

Sattari Sahra

Pintakäsittelyalan ammattitutkinto
Teollisen pintakäsittelyn osaamisala, Teollisuusmaalari

Mansikkala Emmi Maria

Pintakäsittelyalan ammattitutkinto
Teollisen pintakäsittelyn osaamisala, Teollisuuspintakäsittelijä

Aaltonen Miko Markus
Lehtinen Jere Justus Juhani
Stojanovic Predrag

Pintakäsittelyalan erikoisammattitutkinto
Rakennusmaalauksen osaamisala, Maalarimestari

Salo Katja Johanna

Pintakäsittelyalan erikoisammattitutkinto
Teollisen pintakäsittelyn osaamisala, Pintakäsittelymestari

Nikama Tuomo Janne Juhani
Poikelin Jari Olavi

Prosessiteollisuuden perustutkinto
Kemianteollisuuden osaamisala, Prosessinhoitaja

Ojanen Niko Jorma Petteri

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto
Toimitilahuollon osaamisala, Laitoshuoltaja

Hietala Maria Katherine Mikaela
Paasikivi Tuija Irene
Salo Soili Johanna

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto
Toimitilahuollon osaamisala, Toimitilahuoltaja (AT)

Hyvönen Anette Maaria
Jetsonen Johanna Katariina
Kaihola Kinna Kati

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto
Kiinteistönhoidon osaamisala, Kiinteistönhoitaja

Buule Warsame Mahad

Rakennusalan perustutkinto
Maarakennuksen osaamisala, Maarakentaja

Leppänen Arttu Matias
Opas Artturi Benjamin
Sillanpää Simo Santeri

Rakennusalan perustutkinto
Talonrakennuksen osaamisala, Talonrakentaja

Hovila Lenni Ilari
Koivusaari Jermu Osvald Juhani
Kokki Vertti Juhani
Manni Aaron Eerikki
Nuopponen Riku Evert Einari
Poikulainen Sauli Valtteri
Rintala Lenne Lauri
Viklund Jani Sakari

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Asiakaspalvelun osaamisala, Tarjoilija

Brusila Nea Elisabet
Koivunen Anna Julia
Kärt Henely

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
Ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala, Lähihoitaja

Abad Maureen
Ahmadi Omid
Badillo Liezle
Dacayanan Rubelyn
del Rosario Rasiel Joy
Dela Cruz Dyan Fe
Fabul Jackie Lou
Formigones Mardie
Lacambra Vanessa
Laine Hanna Sofia
Licuanan Jenny Anne
Maraggun Ezell
Mejia Regine
Murad Zahraa Yahya
Nyrhinen Sanna Marja Orvokki
Saludes Patrick Ralph
Sardan Ericson
Serrame Ruby Ann
Syrjälä Satu Susanna
Viljanen Anni Linnea

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
Lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala, Lähihoitaja

Mertamo Tarja Susanna
Savolainen Sini Elisa
Siltanen Jessi Johanna
Tamminen Enni Pomeliina
Vättö Samu Tapani
Zukwa Mary Francine

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala, Lähihoitaja

Ojanperä Tero Markus
Piilola Jari Toivo
Salmi Jenni Maria Aleksandra
Toljander Elisa Tiina Maria

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
Perustason ensihoidon osaamisala, Perustason ensihoitaja

Kauppila Oona-Maria Loviisa

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala, Lähihoitaja

Al-Dowein Maryam Abbas Fakher
Joutsen Leena Pauliina
Koc Yasemin
Kohtala Jenna Elina
Kyllönen Tara Miia
Lukkarinen Oona Elina
Nieminen Ulla Mari
Paajanen Justus Miikkael
Suomalainen Moona-Mari Matilda
Vallius Sanna-Marika

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
Vammaistyön osaamisala, Lähihoitaja

Pohjalainen Petra Annika

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto
Sähköasentaja, Automaatioasentaja

Rapila Paulus Aapeli

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto
Sähköasentaja

Junkala Jimi Tobias Sylvester
Latvasalo Eetu Olavi
Virkki Miia Maria Antonina

Taideteollisuusalan perustutkinto
Verhoilualan osaamisala, Artesaani

Jirjees Samaa Faisal Akram

Talonrakennusalan erikoisammattitutkinto

Korpela Jukka-Pekka
Lindqvist Sami Vihtori

Talotekniikan perustutkinto
Putkiasennuksen osaamisala, Putkiasentaja

Hautamäki Viivi Liisa Ilona
Kuikka Aapo Elmeri
Lehtiö Patrick Juhani Kristian
Virtanen Antti Juhani

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto
Ohjelmistotuotannon osaamisala, Datanomi

Niiles Anton Sebastian
Pesonen Tatu Kalevi

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto
IT-tukihenkilö

Hakala Tuukka Antero Johannes
Hasan Khutam
Naskali Jimi Aaro Samuli
Niskanen Roni Kalevi Johannes
Sabri Mohammed Ali Sabri
Tuhkiainen Miika Tapani Matias
Vanhanen Oskari Matias

Tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto

Dahlgrén Jennina Jasmin
Elg Kirsi-Marja Tuulikki
Kallinen Erika Anneli
Kangas Riitta Hellevi
Kivelä Tarja Johanna
Kuuranhalla Leija
Manninen Tiina-Maria
Mäkelä Anita
Oittinen Paula Anneli
Perätalo Heidi Emilia
Rusanen Elina Maaria
Salminen Miia Johanna
Suontaus Tiia Krista Maria
Toivonen Joonas Aukusti

Sivua päivitetty 21.12.2023 kello 08.46

Uusimmat uutiset

Taitajien finaalit kisataan toukokuussa Kuopiossa

Tiukat Taitaja ammattitaidon SM-kilpailun semifinaalit ovat takana ja kaikki Tavastian opiskelijat suoriutuivat tehtävistään hienosti. Semifinaalit järjestettiin tammi–helmikuun vaihteessa ympäri Suomea. […]

Lue lisää

20.2.2024

Sisälogistiikan koulutustavat tekivät vaikutuksen vieraisiin

Tavastian sisälogistiikan koulutuksessa Turengissa vieraili tärkeitä alan ammattilaisia toteamassa, että logistiikan koulutus on hyvissä käsissä. Transval, Posti Groupin tytäryhtiö, on […]

Lue lisää

15.2.2024

Logistiikka-alan koulutus maahanmuuttaneille voi olla startti töihin tai alan opintoihin

Ammattiopisto Tavastian Turengin toimipisteessä käynnistyi maahanmuuttaneille suunnattu logistiikka-alan koulutus viime vuoden lopulla. Kolme kuukautta kestävän työvoimakoulutuksen aloitti 27 opiskelijaa, joista […]

Lue lisää

25.1.2024