Yleinen

Onnea ammattiin valmistuneille

2.6.2023

Ammattiopisto Tavastiasta on valmistunut 22.4.–2.6.2023 välisenä aikana yhteensä 265 opiskelijaa. Heistä 14 ei ole antanut lupaa julkaista nimeään. Päivämäärä nimen perässä tarkoittaa valmistumispäivää. Jos päivämäärää ei ole mainittu, valmistumispäivä on 2.6.2023.


Ajoneuvoalan ammattitutkinto | Vauriokorjauksen osaamisala, Korikorjaaja

Vuorinen Jari Kalevi

Ajoneuvoalan erikoisammattitutkinto| Korjaamopalvelun osaamisala

Häyrinen Jouni Juhani, valmistunut 17.5.2023
Kolu Tommi Jarno Mikael, valmistunut 17.5.2023

Autoalan perustutkinto | Automaalauksen osaamisala, Automaalari

Arola Marleena Elisa
Toivoniemi Aleksi Jere Johannes
Volotinen Venla Matilda

Autoalan perustutkinto | Autotekniikan osaamisala, Ajoneuvoasentaja

Al Rawi Hamza Hameed Khairullah
Badjie Sheikh Tijan
Konsa Jesse Markus
Mäkinen Veeti Severi
Nylund Eetu Aleksi Ensio

Autoalan perustutkinto | Moottorikäyttöisten pienkoneiden korjauksen osaamisala, Pienkonekorjaaja

Ojala Topi Paul Johannes

Elintarvikealan perustutkinto | Leipomoalan osaamisala, Leipuri-kondiittori

Auvinen Jasmine Noora Pauliina
Hätönen Jimi Oscar Sebastian
Lemola Laila, valmistunut 17.5.2023
Numminen Leevi Juhani, valmistunut 17.5.2023
Sinha Sanna Tuulikki (kaksoistutkinto)
Suutari Iiris Sonja
Thompson Emily Helena
Vainio Neea Maria

Energia-alan ammattitutkinto | Sähköverkkoasennuksen osaamisala, Sähköverkkoasentaja

Keränen Tuomas Henri Mikael, valmistunut 17.5.2023

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto | Kampaajatyön osaamisala, Kampaaja

Kero Emma Karoliina
Pispa Jenna Verna Marjatta
Vehkanen Viivi Minja Maria
Väre Iida Kerttu Kristiina

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto | Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen osaamisala, Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja

Blomberg Katja Marika
Kastell Anne Marita
Makeeva Larisa, valmistunut 5.5.2023
Marjomaa Olga, valmistunut 17.5.2023
Mäkiniemi Aarne Antero
Oksanen Mareena Tuulia
Ylinen Hanna-Riitta

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto | Varhaiskasvatuksen ja perhetoiminnan osaamisala, Lastenohjaaja

Järviö Martta Karoliina
Rantti Sara Liisa-Emilia

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto | Tuotantotekniikan osaamisala, Koneistaja

Aaltonen Severi Niilo Oliver
Fakouri Abdolmajid
Hilden Joni Mikael
Lehtonen Benjami Toivo Antero
Päivä Artturi Alpertti

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto | Tuotantotekniikan osaamisala, Levyseppähitsaaja

Karttunen Elias Finn
Koski Elias Mikael Johannes
Maijala Ilari Aki Jalmari
Pietilä Jesse Eetu
Salo Riku Matti

Koneasennuksen ja kunnossapidon erikoisammattitutkinto

Mylly Aki

Kuljetusalan ammattitutkinto | Henkilökuljetusten osaamisala

Antikainen Ismo Allan

Liiketoiminnan ammattitutkinto | Liiketoiminnan palveluiden osaamisala

Santala Anu Leena

Liiketoiminnan perustutkinto | Merkonomi

Ahonen Otto Taisto Ilmari, valmistunut 5.5.2023
Amrijev Hamid
Ansa Daniel Nana Obin, valmistunut 17.5.2023
Hautala Eetu Elias Valtteri
Hiltunen Laura Anna Lydia, valmistunut 17.5.2023
Honkanen Fanni Aurora
Isoahde Ilona Johanna Eveliina
Jokinen Emilia Aini Linnea
Katila Aada Josefiina
Kekki Jenny Elisabet
Kemppainen Patrik Elias
Korhonen Kasperi Veikko Johannes, valmistunut 17.5.2023
Kärkkäinen Neea Emilia
Lehtimäki Camilla Yasmin
Muurimäki Joonas Arttu Johannes
Palo Kasper Joel Julius
Pellikainen Marja Leena Karoliina
Pohjamies Kasperi Joonatan, valmistunut 17.5.2023
Pohjola Samuli Toivo Johannes
Ronkainen Mimosa Taika Olivia
Salmi Eevi Helena
Sattari Baktash
Seppälä Sisu Wäinö Albert, valmistunut 17.5.2023
Sillankorva Aaro Mathias
Turtiainen Henna Maria
Tyni Vilma Ilona
Varga Miro Patrik
Virkki Virve Petra Susanna
Virtanen Akusti Jussinpoika
Virtanen Marianne

Logistiikan perustutkinto | Kuljetuspalvelujen osaamisala, Autonkuljettaja

Autio Miika Niko Juhani
Blomfelt Sofia Anna Maria, valmistunut 17.5.2023
Haghparast Kamal, valmistunut 17.5.2023
Pullola Onni Antti Petteri, valmistunut 17.5.2023
Riipinen Samu Joona Olavi, valmistunut 5.5.2023
Stenman Kira Maria Kristiina
Suoranta Otto Jukka Eemeli, valmistunut 5.5.2023

Logistiikan perustutkinto | Kuljetuspalvelujen osaamisala, Yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Ali-Vehmas Kalle Markku Johannes, valmistunut 17.5.2023
Koskinen Konsta Tapio, valmistunut 5.5.2023
Mäkinen Mikael Jukka Olavi, valmistunut 17.5.2023

Logistiikan perustutkinto | Varastopalvelujen osaamisala, Varastonhoitaja

Rahikainen Otto Valtteri
Rekola Henri Joonas Julius

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Alponen Annukka Susanna
Hallikainen Elisa Katariina
Harjula Heini Maarit
Kakkuri Katri Maaria
Onttinen Outi Kristiina
Paunonen Sanna Kaarin
Puttonen Ebai Doris Babeh
Salo-Hätönen Piia Kristiina
Widemark Milja Aino Maaria

Maanmittausalan ammattitutkinto | Kartoittaja (AT)

Huttula Ossi Sakari, valmistunut 17.5.2023
Kangas Pertti Juha Antero, valmistunut 17.5.2023

Maanmittausalan perustutkinto | Kartoittaja

Mäki-Kuutti Sarianne Tuulikki, valmistunut 17.5.2023

Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön erikoisammattitutkinto

Rajalampi Anna-Liisa
Takala Enni Aurora

Matkailualan perustutkinto | Majoituspalvelujen osaamisala, Vastaanottovirkailija

Nikkanen Mari Eveliina
Salminen Jenisa Maria

Matkailualan perustutkinto | Matkailupalvelujen osaamisala, Matkailupalvelujen tuottaja

Heljoranta Siiri Sofia
Holopainen Alex Jayden
Koskinen Vilma Sofia Vilhelmiina
Laitinen Anna Sofia
Nurminen Odelia Jenna Karoliina
Reinikainen Sara Tuuli
Kulmala Kiia Annikki Kaarina

Mielenterveys- ja päihdetyön ammattitutkinto

Pennanen Niina Susanna

Pintakäsittelyalan erikoisammattitutkinto | Rakennusmaalauksen osaamisala, Maalarimestari

Tikka Maiju Katriina

Pintakäsittelyalan erikoisammattitutkinto | Teollisen pintakäsittelyn osaamisala, Pintakäsittelymestari

Jämsä Max Aleksi
Kivistö Ville Valtteri
Savela Toni Tapio

Pintakäsittelyalan perustutkinto | Rakennusmaalauksen osaamisala, Maalari

Henttinen Saija Liisa Tuulia
Joala Ken-Hendry
Wahlqvist Max Joakim Juhani, valmistunut 17.5.2023

Pintakäsittelyalan perustutkinto | Teollisen pintakäsittelyn osaamisala, Pintakäsittelijä

Lehtonen Jenni Annika Josefiina

Pintakäsittelyalan perustutkinto | Teollisen pintakäsittelyn osaamisala, Teollisuuspintakäsittelijä

Alnaser Nora Maria

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto | Kiinteistönhoidon osaamisala, Kiinteistönhoitaja

Kapata Katumba
Vankka Marko Juhani, valmistunut 17.5.2023

Rakennusalan perustutkinto | Maarakennuksen osaamisala, Maarakentaja

Kudjoi Toni Elmo Kalevi
Levomäki Nico Pekka Vilhelm

Rakennusalan perustutkinto | Talonrakennuksen osaamisala, Talonrakentaja

Aaltonen Tuukka Santeri, valmistunut 5.5.2023
Könönen Antti Oskari, valmistunut 5.5.2023
Siipola Elias Tuomo Juhani (kaksoistutkinto)
Talvitie Olli Ilari, valmistunut 5.5.2023

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto | Ruokapalvelun osaamisala, Kokki

Ahmadjar Alireza
Dogan Seren
Erraoui Abdennabi
Hakala Juha Tapani
Ihamäki Teemu Antero, valmistunut 5.5.2023
Paavola Antti Ilmari
Tas Esma
Vaara Sara Jaanika Hanneli

Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto | Baarin asiakaspalvelun osaamisala, Baarimestari

Harjula Lotta Emilia, valmistunut 5.5.2023
Leutola Anni Emilia
Parkhomenko Elizaveta

Ruokapalvelujen ammattitutkinto | Suurtalousruoanvalmistuksen osaamisala, Suurtalouskokki

Siiskonen Katri Johanna

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto | Ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala, Lähihoitaja

Kinnarinen Emilia Iina Karoliina
Kokko-Vuori Päivi Hannele
Laihanen Miina Tuulia, valmistunut 5.5.2023
Riippi Ronja Sofia Aleksandra
Sirviö Riina Tuulikki
Vironmäki Jaana Maria, valmistunut 5.5.2023

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto | Lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala, Lähihoitaja

Kallioinen Sofia Iida Amanda
Koskela Ella Elsa Lyydia
Mäki Iida-Maija
Paappanen Johanna Marika
Peltoniemi Saaron Rebekka Liljan
Rantanen Joonatan Jere Juhani, valmistunut 5.5.2023

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto | Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala, Lähihoitaja

Lehikoinen Heli Maria
Peurakoski Heli Tiiti Ottiliana
Vuori Netta Maria
Saarikko Sofia Alexandra

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto | Perustason ensihoidon osaamisala, Perustason ensihoitaja

Aaltonen Serafina Annina
Aarnisalo Katariina Aleksandra
Hirvensalo Anni Emilia
Kähkönen Mika Markus
Myllykangas Miika Tapani
Nieminen Anna Katariina, valmistunut 17.5.2023
Pruuki Olli Tapio
Puonti Emilia Ida Aleksandra, valmistunut 17.5.2023
Pyhälä Jemina Leena Maria

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto | Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala, Lähihoitaja

Alanko Siiri Wilhelmiina
Alastalo Jenny Maria Emilia
Albosta Noora Minna Maria
Hussein Mohamed Leyla
Juustinen Veera Marleena Anneli
Keto Lilja Venla Kaarina
Koukkula Niina Mariaana, valmistunut 5.5.2023
Malinen Anssi Mikael, valmistunut 17.5.2023
Niinivirta Nea Noora, valmistunut 17.5.2023
Pikkuharju Saara Sofia
Siltasaari Lotta Josefiina (kaksoistutkinto)
Sormunen Vilhelmiina Iida Johanna
Turkki Nea Helmi Amanda
Hämäläinen Iida Aurora
Neuvonen Teemu Juha Olavi
Roslander Ella Maija Eleonoora

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto | Vammaistyön osaamisala, Lähihoitaja

Koivunen Milla Katjaana
Luopajärvi Marjo Susanna, valmistunut 5.5.2023
Zeitz Netta Johanna

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto | Sähköasentaja, Automaatioasentaja

Aho Jermu Juhani
Huttunen Saku Valtteri, valmistunut 17.5.2023
Ikäheimonen Antti Elmeri
Kärkkäinen Santeri Aleksis
Kärkäs Mauricio Tomas, valmistunut 17.5.2023
Laine Otto Saku Valtteri, valmistunut 17.5.2023
Laurell Eetu Oskari
Mäkinen Niko Matias
Oja Iiro Alfred
Pohjonen Juuso Juha Petteri
Rantanen Niko Mainio
Riihiluoma Lassi Elias, valmistunut 17.5.2023
Rinkinen Hugo Ukko Jukanpoika, valmistunut 17.5.2023
Salo Jussi Matti Valtteri
Sihvo Nico Mikael Johannes (kaksoistutkinto)
Tuunainen Jami Daniel
Viitala Kaapo Miska Matias, valmistunut 17.5.2023
Vinnari Alpo Mikael

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto | Sähköasentaja

Jamisto Ville Petteri, valmistunut 17.5.2023
Mäkinen Jami Juhani, valmistunut 5.5.2023
Salmela Antti Antero, valmistunut 17.5.2023

Taideteollisuusalan ammattitutkinto | Käsityöntekijä

Matikainen Minna Kaarina

Taideteollisuusalan perustutkinto | Tuotteen valmistuksen osaamisala, Artesaani

Martin Klaus Juhani
Reinola Elina Karoliina

Taideteollisuusalan perustutkinto | Verhoilualan osaamisala, Artesaani

Metsla Leo
Mäkelä Hanna Kristiina
Saarinen Miia Maria
Vuorinen Jari Matti

Talotekniikan perustutkinto | Putkiasennuksen osaamisala, Putkiasentaja

Friberg Juho Vilhelm, valmistunut 17.5.2023
Siira Sami Petteri, valmistunut 17.5.2023
Väänänen Jermu Elias

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto | Mittatilausompelija (PT)

Lindqvist Kaisa Elina
Tuuliainen Jenniina Annikki Aleksandra

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto | Modisti (PT)

Taipale Roosa Miriam
Tuomi-Aro Riitta Kaarina
Vartiainen Birgit Anna-Liisa

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto | Sisustustekstiilien valmistaja (PT)

Närhi Sanna Sinikka

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto | Suutari (PT)

Lehto Julia Essi Erika
Partanen Moona Elisa (kaksoistutkinto)
Saarenpää Essi Annele
Tie Henna Marianne
Turpeinen Iina Maaria

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto | IT-tukihenkilö

Lehtonen Matias Lauri Johannes
Puurtinen Neea Ella Aliisa (kaksoistutkinto)
Sallinen Åsa Weera-Sofia Joelintytär
Verho Jari-Juhani Antero

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto | Tietoverkkoasentaja

Myllymäki Vili Anton, valmistunut 5.5.2023
Raudus Tuukka Juhani, valmistunut 5.5.2023

Tuotantotekniikan ammattitutkinto | Koneistuksen osaamisala

Mansikkaviita Miki
Myllyniemi Pekka Kullervo
Pääkkönen Jarno Aarne Tapani

Tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto

Avantola Tuulianna Maaria
Metsälä Jari Olavi
Ojanperä Markus Juha Iisakki
Ollikainen Soile Annukka
Rantanen Johanna Irmeli, valmistunut 17.5.2023
Rimpelä Markku Tapio
Spelman Kirsi Helena
Talvenheimo Ville Valtteri
Teitto Johanna Maria Kristiina
Tiainen Heli Johanna
Tiainen Jukkapekka, valmistunut 17.5.2023
Ylöstalo Elisa Anna Kaarina

Vanhustyön erikoisammattitutkinto | Ikääntyneen ihmisen palveluohjauksen osaamisala, Ikääntyneen ihmisen palveluohjaaja (EAT)

Nurminen Emma Maria Mirjami
Koistinen Merja Tuulikki


Stipendien lahjoittajat

Seuraavat tahot ovat lahjoittaneet opiskelijoillemme stipendejä. Suuri kiitos kaikille!

  • Cutrin Oy
  • Emil Aaltosen Muistorahasto
  • Hämeen kauppakamari ry
  • Hämeenlinnan Sähkötyöntekijät ry
  • Hämeenlinna-Vanajan seurakunta
  • Janakkalan Yrittäjät r.y.
  • Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ry
  • K-kauppiasliitto ry
  • Liisa ja Aarre Koskenalustan Säätiö sr
  • Liisi ja Toivo Himbergin Säätiö sr
  • Novatron Oy
  • Pirkanmaan Hiusyrittäjät ry
  • Rakennusliiton osasto 100 ry
  • Suomen Lähi- ja Perushoitajaliitto Super ry
  • Suomen Verhoilijamestarien liitto ry
  • Super 610 Hämeenlinna
  • Super 612 Janakkala-Hattula
  • Super, Kanta-Hämeen yksityissektorin alueosasto 651
  • Talonrakennusteollisuuden Sisä-Suomen Piiri ry
  • Tehy ry

Sivua päivitetty 2.6.2023 kello 08.07

Uusimmat uutiset

Taitajien finaalit kisataan toukokuussa Kuopiossa

Tiukat Taitaja ammattitaidon SM-kilpailun semifinaalit ovat takana ja kaikki Tavastian opiskelijat suoriutuivat tehtävistään hienosti. Semifinaalit järjestettiin tammi–helmikuun vaihteessa ympäri Suomea. […]

Lue lisää

20.2.2024

Sisälogistiikan koulutustavat tekivät vaikutuksen vieraisiin

Tavastian sisälogistiikan koulutuksessa Turengissa vieraili tärkeitä alan ammattilaisia toteamassa, että logistiikan koulutus on hyvissä käsissä. Transval, Posti Groupin tytäryhtiö, on […]

Lue lisää

15.2.2024

Logistiikka-alan koulutus maahanmuuttaneille voi olla startti töihin tai alan opintoihin

Ammattiopisto Tavastian Turengin toimipisteessä käynnistyi maahanmuuttaneille suunnattu logistiikka-alan koulutus viime vuoden lopulla. Kolme kuukautta kestävän työvoimakoulutuksen aloitti 27 opiskelijaa, joista […]

Lue lisää

25.1.2024