Tekstiilit Uusiks vahvisti osaamistamme tekstiilien käyttöiän pidentämiseen

Tekstiilit Uusiks -tapahtumaa järjestettiin oppilaitosyhteistyönä joka syksy 10 vuoden ajan. Tapahtuman tarkoituksena oli tuoda kuluttajalle tietoa tekstiilikierron nykytilasta ja kuluttajan vastuullisuudesta sekä vaikutusmahdollisuuksista.

Tapahtuman ikoniset t-paidat ulkotiloissa. Kuva: Laura Valo

Tekstiilimateriaalin uudelleen hyödyntämiseen liittyvää toimintaa ideoitiin kansalaisopistoissa jo 2010-luvun alkupuolella. Vanajaveden Opistolla oli jo ollut monenlaista yhteistyötä Valkeakoski-opiston ja Forssan Wahren-opiston kanssa. Tuntui luontevalta yhdistää voimia tärkeän asian esille tuomisessa. Idea toteutui ensimmäisen Tekstiilit Uusiks -tapahtuman muodossa, kun Ammattiopisto Tavastia tuli mukaan yhteistyöhön vuonna 2016. Riihimäen kansalaisopisto oli mukana järjestämässä 10-vuotistapahtumaa vuonna 2025.

Syyskuun alkuun sijoittuneessa yhden päivän maksuttomassa tapahtumassa oli yleisöluento tai kaksikin, jotka käsittelivät tapahtuman teemaa eri näkökulmista. Parina vuonna jouduimme pitämään tapahtuman verkkoluentoina. Tapahtumassa on ollut työnäytöksiä, vaatenäytös, näyttelyitä ja kierrätyshenkinen käsityötori, kirppismyyntiä, vaihtotori, musiikkia ja kahvila. Kutsuimme mukaan myös paikallisia alan toimijoita.

Näyttelyissä oli esillä oppilaitosten opiskelijoiden ja opettajien ideoita tekstiilimateriaalin uudelleen käyttämisestä, esim. vaatteiden korjaamisesta ja muokkaamisesta. Ammattiopiston opiskelijat olivat mukana myös tapahtumapäivän järjestelyissä, mm. vaatenäytöksessä. Näytökset esittelivät luontevasti materiaalitietoutta, vaatteiden korjaamisideoita ja luovia suunnitteluideoita vaatteiden uudistamiseksi tai materiaalin uudelleen käyttämiseksi. Halusimme innostaa tekstiilien, vaatteiden ja kenkien käyttöiän pidentämiseen huoltamalla, korjaamalla, uudistamisella ja ideoita jakamalla – kestävä käsityöosaaminen on ollut toimintamme ydintavoite.

Vuoden 2023 tapahtumasta. Kuva: Laura Valo

Toimme näyttelyissä esiin myös suomalaista luovaa tekstiiliosaamista, mm. painettuja vintagekankaita ja kalenteripyyhkeitä, kotimaista vanhaa teollista tekstiilituotantoa, esim. pöytäliinoja. Tekstiiliä hyödyntävää nykytaidetta oli myös mukana innostamassa luovia tapahtumakävijöitä.

Tekstiilit Uusiks -tapahtuma sijoittui aluksi Ammattiopisto Tavastian tiloihin. Vanajaveden Opiston kodikkaaseen päätoimipaikkaan siirryimme vuonna 2018, jolloin otimme ohjelmaan vaatenäytökset.  

Tekstiilit Uusiks -tapahtuma osoittautui suosituksi alusta lähtien ja kävijämäärät kasvoivat koko ajan. Tapahtuma herätti kiinnostusta oppilaitostemme toiminta-alueita laajemmin ja siitä tuli myös samanhenkisten ystävien vuosittainen kohtauspaikka.

Kiitämme kaikkia tapahtumassa kävijöitä kiinnostuksesta tärkeään asiaan ja kuluttajavastuun tiedostamisesta!

Kiitämme Tekstiilit Uusiks- tapahtuman järjestämiseen osallistuneita yhteistyökumppaneitamme!
Ammattiopisto Tavastia, Kätevä-osasto
Valkeakoski-opisto
Wahren-opisto, Forssa
Riihimäen kansalaisopisto
Vanajaveden Opisto
Palvelukeskus Sampola, KP-säätiö, HML
Työvalmennussäätiö Luotsi, kierrätysmyymälä, HML
Hämeenlinnan seudun Martta-yhdistykset
Hämeen käsityönopettajat
Hope ry
Mukana olleet paikalliset toimijat ja vapaaehtoiset

Olemassa olevaa tekstiilimateriaalia uudelleen käyttämällä, vaatteita korjaamalla ja muokkaamalla olemme matkalla kestävään tulevaisuuteen!


Tapahtumatoteutuksista vastasivat yhteistyössä Vanajaveden Opisto, Ammattiopisto Tavastian Kätevä-osasto, Valkeakoski-opisto, Wahren-opisto ja Riihimäen kansalaisopisto.

Lisätietoja antaa

Marjo Ritamäki

KM, apulaisrehtori, käsityö
Marjo.Ritamaki@kktavastia.fi
+358505257393

Sivua päivitetty 25.6.2026 kello 09.46