Tekstiilit Uusiks 2025 -tapahtuma järjestetään Hämeenlinnassa 12.–13.9.2025. Tapahtuma innostaa pidentämään tekstiilien ja vaatteiden käyttöikää jakamalla ideoita, tietoa ja osaamista.
Korjaaminen ja kunnostus on Taitoliiton nimeämä vuoden 2025 teema. Tapahtumakävijät saavat ideoita tekstiilien uudelleen käyttämisestä, huoltamisesta, vaatteiden korjaamisesta ja muokkaamisesta – kenkien huoltamista unohtamatta. Kävijät pääsevät tutustumaan oppilaitosten toimintaan, kursseihin ja käsityön tarjoamiin mahdollisuuksiin.
Tekstiilit Uusiks -tapahtuman ohjelmassa on muun muassa vaatenäytös, yleisöluento, työnäytöksiä, kierrätyshenkinen käsityötori sekä tuo ja vie -vaihtotori.
Tämän vuoden uutuus ovat Tekstiilit Uusiks -minikurssit, joita järjestetään perjantaina 12.9. ja myös lauantaina 13.9. Kurssit ovat lyhyitä, 2–3 oppituntia. Kursseille ilmoittaudutaan etukäteen.
Tekstiilit Uusiks -tapahtuman tarkemman ohjelman löydät täältä. Samalla sivulla voit ilmoittautua myös minikursseille.
Sivua päivitetty 1.9.2025 kello 10.22