Löydä uusi harrastus tai herättele vanhoja taitoja! Tutustu lukuisiin kursseihimme ja ilmoittaudu. Täältä löydät kurssit ryhmiteltyinä eri lajien mukaan. Voit hakea myös erikseen kaikki etäkurssit tai kyseisen ainealueen kursseja paikkakunnittain, tämä valikko sijaitsee Kurssit-otsikon vieressä ennen kurssilistausta.
Huom! Jos haluat hakea tiettyjä kursseja hakusanalla, kurssinumerolla, opettajan nimellä, muista hyödyntää sivustomme Kurssit ja koulutukset -hakutoimintoa, joka löytyy sivun yläreunasta oikealta.
Artesaanisaippuoiden valmistus perinteisin menetelmin
Perehdymme saippuan valmistuksen teoriaan kemiallisena ilmiönä. Suunnittelemme saippuoiden reseptit käyttäen mahdollisuuksien mukaan kotimaisia luonnollisia raaka-aineita, kuten koivunmahlaa, pakuria ja yrttejä. Valmistamme siivoussaippuoita, käsi- ja vartalosaippuoita sekä palashampoon. Tutustumme myös nestesaippuan valmistukseen kotioloissa. Kurssiin sisältyy katsaus kosmetiikan lainsäädäntöön ja erityisesti pakkausmerkintöihin.
Luonnonkosmetiikka II
Katsaus luonnonkosmetiikan perusteisiin ja kosmetiikan lainsäädäntöön
Tutustumme luonnonkosmetiikassa käytettäviin raaka-aineisiin ja valmistustapoihin, joissa huomioidaan ympäristöystävällisuus ja eettisyys. Perehdymme kosmetiikan lainsäädäntöön, perusperiaatteisiin ja velvoitteisiin. Aihetta käsitellään siitä näkökulmasta, että kurssilainen tuntee ja tietää velvoitteet kosmetiikan valmistamisesta myyntituotteeksi. Mehiläispesästä saatavat raaka-aineet kosmetiikan aktiiviaineina Kosmetiikkaa, jossa käytetään mehiläispesistä saatavia aktiiviaineita, kutsutaan apikosmetiikaksi. Perehdymme näiden aktiiviaineiden (hunaja, mehiläisvaha, propolis, mehiläismyrkky ja emomaito) käyttöön kosmetiikassa sekä niiden tuotantotapoihin. Vedettömien huulivoiteiden valmistus Valmistamme huulivoiteita, joissa raaka-aineina käytämme kotimaisia öljyä ja eteerisiä öljyjä sekä kotimaista mehiläisvahaa.
Luonnonkosmetiikka III
Vedettömien kasvo-, käsi- ja jalkavoiteiden valmistus
Voiteiden raaka-aineet mehiläispesistä saatavine aktiiviaineineen valitaan mahdollisuuksien mukaan kotimaisista raaka-aineista. Emulsiovoiteiden valmistuksen teoria ja valmistamme voiteen (o/w), jossa vesifaasina käytämme hydrolaatteja. Tähän osioon sisältyy myös katsaus erilaisiin yrttien uuttomenetelmiin. Kosmetiikan pakkaaminen ja etikettien pakkausmerkinnät.
Lisätiedot
Materiaalimaksu 30 euroa sisältyy kurssihintaan.
La 3.10. 2026 klo 10.00–16 Luonnonkosmetiikka osa I
Artesaanisaippuoiden valmistus perinteisin menetelmin
Palashampoon valmistus
Su 4.10.2026 klo 10.00–16 Luonnonkosmetiikka osa II
Artesaanisaippuoiden viimeistely ja pakkausmerkinnät
Luonnonkosmetiikan perusteet ja kosmetiikan lainsäädäntö