Hämeenlinna 59.00 € la 10:00–15:00 su 10:00–15:00 Paikkoja jäljellä

Kuvataide: Pistemaalaus

Syyslukukausi: 19.9.–20.9.2026 (kertoja: 2)

Pistemaalaten palaudut ja rentoudut. Pistemaalaus on kaikille sopiva tekniikka, jossa yhdistyvät niin taiteellinen ilmaisu, tekniikka kuin mielen ja kehon rentoutuminenkin. Pistemaalauksen hidas rytmisyys vie mukanaan ja huomaat, kuinka päivän hektisyys on kaikonnut mielestä. Mitään erityistaitoja ei tarvitse osata. 

Voit maalata ja koristella hyvin erilaisia materiaaleja akryylimaaleja ja ns. metallipäisiä pistekyniä käyttäen. Maalata voi mm. puuta, metallia, muovia, lasia, posliinia, kiviä, kangaspohjia. Käytöstä poistuneelle esineelle voi antaa  uuden elämän maalaamalla sen kiehtovin kuvioin.
Voit tuoda kotoa mukaasi pari esinettä, joille haluat antaa uuden ilmeen.

Opit pistemaalauksen ydinasioita: maalauspohjan esivalmistelua, maalien sekoittamista, pisteiden ja viivojen tekemistä ja niiden yhdistelemistä kuvioiksi sekä hieman pisteillä korostusta/varjostusta. 

Lisätiedot

Kurssin kokonaishintaan sisältyvät materiaalit: maalit, ohenneaine, lakka ja pistekynät. 

Kurssimaksu 39 € + materiaalit 20 € 

Kurssi nro: 1103160
Opettaja: Kati Suonpää-Rantanen
Opetuspaikka: Vanajaveden Opisto, lk 1504 Taide, Jaakonkatu 28 Hämeenlinna

Näytä kurssin kalenteri