Hämeenlinna 86.00 € la 09:00–16:00 su 09:00–16:00 Ilmoittautuminen alkaa: 8.6.2026 klo 09:00

Puunsorvaus, peruskurssi, kevät

Kevätlukukausi: 13.2.–14.2.2027 (kertoja: 2)

Opit puunsorvauksen perusteet eli tunnistat perustaltat ja niiden käyttökohteet sorvauksen eri osa-alueilla sekä osaat ohjatusti käyttää sorvia ja sen lisälaitteita työturvallisesti.
Opiskellaan monipuolisesti puunsorvausta ja tutustutaan pieniä harjoitustöitä tekemällä leikkaavaan työstöön lieriösorvauksessa sekä leikkaavaan ja kaapivaan työstöön tasosorvauksessa. Perehdytään myös sorvauksen työturvallisuusasioihin ja sorvitalttojen teroittamiseen sekä sorvattujen esineiden pintakäsittelymahdollisuuksiin. Harjoitustyöt, joista sovitaan yhdessä, voivat olla lieriösorvauksessa esim. kaulin, muusinuija tai puumuna sekä tasosorvauksessa lautanen tai kulho. 

Lisätiedot

Puumateriaalista maksu opettajalle käytön mukaan.

Voit käydä lyhyen puunsorvauksen peruskurssin 2-3 kertaa, jolloin saat lisää varmuutta esim. perustalttojen käytöstä ja teroituksesta.

Kurssi nro: 1107157
Opettaja: Kari Koski
Opetuspaikka: VOPin verstas, Vanajantie 10 A, rappu B Hämeenlinna

Näytä kurssin kalenteri