Hämeenlinna ma 10:00–14:00 ti 10:00–14:00 ke 10:00–14:00 to 10:00–14:00 pe 10:00–14:00 Ilmoittautuminen alkaa: 6.3.2026 klo 00:00

Hyödynnä alennus 10 €, voimassa 15.4.2026 asti

Kesän Liikuntapassi 2026 – Liikunta- ja lajikerhoja 7-13 vuotiaille

Kevätlukukausi: 1.6.–26.6.2026 (kertoja: 19)

Liikuntapassilla pääset valitsemaan päivittäin useammasta lajista tai liikuntamuodosta mieluisimman. 

Liikuntapassilla liikut toiminta-aikana oman mielenkiinnon ja innostuksen mukaan niin paljon kuin jaksat ja haluat! Päivittäin tarjolla liikuntaa kolmen ohjatun tunnin ajan (kaksi erilaista kerhoa käynnissä päällekkäin).

Tarjolla on 7–13-vuotiaille suunnattuja monipuolisia matalan kynnyksen liikunta- ja lajikerhoja, mm. palloilua, tanssia, pelejä ja leikkejä. Kokeile ja löydä oma lajisi! 

Toiminnasta vastaavat Lasten Liikunnan Tuen vastuuohjaajat sekä nuoret kesätyöntekijät. Toimintaa järjestetään Pullerin urheilupuiston alueella.
Kokoontuminen kerhon alkaessa Loimua Areenan ulko-ovella (Härkätie 17 B, 13130 Hämeenlinna), ilmoittaudu saapuneeksi ja näytä passisi ohjaajille (tunnistat ohjaajat ohjaajapaidoista).

Liikuntapassin normaalihinta 60 €. Kun ilmoittaudut 15.4.2026 mennessä, niin maksat vain 50 €.

HUOM! Tämän kurssin osallistumismaksu maksetaan saman tien netti-ilmoittautumisen yhteydessä. Maksamaton ilmoittautuminen peruuntuu heti. Osallistumisen voi perua 14 pv ennen kurssin alkamista, jolloin maksu palautetaan maksajan tilille. Tämän jälkeen osallistuminen on sitova ja maksua ei enää palauteta. Kurssimaksu palautetaan, jos kurssi ei toteudu liian vähäisen osallistujamäärän takia.

Lisätiedot

Toiminta-aika 1.6–26.6.2026, maanantaista perjantaihin (juhannusviikolla torstaihin) 10.00-14.00 välisenä aikana Pullerin urheilupuiston nurmikentillä (huonolla säällä Loimua-Areena tai Säästöpankki Areena), lukujärjestyksen mukaisesti. 

Liikuntapassitoiminnassa jokaisella tunnilla tärkeimpänä tavoitteena on monipuolinen liike, liikunnan ilo, hauska yhdessä tekeminen, uusien taitojen oppiminen ja rohkea kokeileminen! Mille tahansa tunneista voi osallistua ilman aiempaa kokemusta tai osaamista, tunnit suunnitellaan ja toteutetaan ryhmän taitotasolle soveltuvaksi ja tarpeen mukaan ryhmiä jaetaan iän tai taitotason mukaan. Liikuntapassitoiminta on loistava paikka tulla tutustumaan eri lajeihin ja liikuntamuotoihin ja monipuolistaa omaa liikkumistaan ohjatusti ja mukavassa seurassa!

Kesän 2026 Liikuntapassin lajit ja teemat ovat:

Taito ja temppuilu

Pallo- ja mailapelit

Tanssi

Cheerleading

Kamppailu

Pelit ja leikit

Tarkempi lukujärjestys julkaistaan maaliskuun aikana.

Lisätiedot ja kyselyt: Erkka Nurminen, erkka.nurminen@kktavastia.fi, 040 450 6646

Kurssi nro: 8301003V
Opettaja: Jenni Laine
Opetuspaikka: Pullerin kenttä, Parolantie 56, 13130 HML,

Näytä kurssin kalenteri