Käy osasuorituksena Koulutuskuntayhtymä Tavastian lukioissa.
Kevätlukukausi: 19.1.–17.2.2024 (kertoja: 6)
Neulontakurssi neulekoneen peruskäytön osaaville. Opit valmistamaan neulevaatteen neulekoneella. Ensin suunnittelet neulevaatteen mallin ja opit valitsemaan siihen soveltuvan kaavan. Saat ohjeita kuvioiden, raidoituksen ja yksityiskohtien valmistukseen sekä lankojen hankintaan. Opit laskemaan neuleohjeen suunnittelemaasi vaatteeseen, neulomaan sen osat sekä kokoamaan valmiiksi.
Kurssilaisten käytössä on 9 elektronista Brother-neulekonetta ja yksi Brother-paksulankakone. Voit ottaa myös oman Brother-/Eva -neulekoneesi mukaan. Kurssi kokoontuu 19.–20.1., 2.–3.2. ja 16.–17.2., pe 17.00–20.00 ja la 10.00–17.00. Ilmoittautuneille lähetetään kurssikirje ennen kurssia. Kurssi toteutetaan yhteistyössä Hämeen ammattikorkeakoulun Muotoilun koulutuksen kanssa.
Kurssi pidetään Hamkin opetustilassa Visamäessä, tarkempi osoite: Hämeen ammattikorkeakoulu, Visakaarre 14, D-rakennus 3krs., luokka 313.
Käytyäsi kurssin osaat:
• muuttaa neulepuseron perusmallia oman suunnitelmasi mukaiseksi
• muuttaa neulepuseron kaavan vastaamaan mittojasi
• laskea neuleohjeen kaavan ja neulosnäytteen avulla
• neuloa ohjeiden mukaiset neulekappaleet
• viimeistellä ja koota neulepuseron
Opiskelija osaa ohjatusti muuttaa neulekaavan oman mallinsa mukaiseksi.
Opiskelija osaa laskea neuleohjeen kaavan ja neulosnäytteen perusteella.
Opiskelija hallitsee neulekoneen toiminnan ja osaa valmistaa suunnittelemansa tuotteen.
Opiskelija osaa valita sopivat kokoonpano ja -viimeistystavat tuotteelleen.
Kurssi nro: 1104130
Opettaja: Tarja Rantanen
Opetuspaikka: Hämeen ammattikorkeakoulu, Visakaarre 14, D-rakennus 3krs., luokka 313,
Näytä kurssin kalenteri