Porschen maalausprojekti, ”Pro 928”
Projektin tarkoitus
Teollinen pintakäsittely on erittäin laaja opintosuunta, jossa käden taidoilla on merkittävä osuus. Ensimmäinen vuosi opetellaan perusteita, ruiskumaalausta, suihkupuhdistusta( teräsraepuhallus, lasikuulapuhallus), jauhemaalausta ja ajoneuvomaalauksen alkeita. Kakkosluokalla on tarkoitus ottaa oppeja kunnolla käytäntöön ja opetella soveltamaan taitoja, mikä onkaan parempi kohde kuin tuunattava auto, jossa on haastetta pohjasta pintaan. I06TP, nykyinen kakkosluokka otti haasteen vastaan ja aloitti Porschen kokonaisvaltaisen ulkonäön muuttamisen mieleisekseen.
Tarkoituksena on tehdä autoon erikoismaalaukset, tuunata konehuonetta pintakäsittelyn osalta, huimempina visioina on vaihtaa ovien saranat, jotta ovet aukeavat lamborghini-tyylisesti etureunastaan ylöspäin. Takaspoileri muokataan uuteen uskoon lasikuidusta, sivuvilkut laitetaan umpeen, etuvalot siirretään puskuriin ja vaihdetaan nykyaikaisiin kaasupurkausvaloihin… Tässä muutamia ehdotuksia, joiden toteuttamista mietitään….
Auto tuotuna halliin, pestynä ja pohjatöiden kannalta kriittiset kohteet(halkeamat vanhassa kittauksessa) merkattuina.
Lokakuu 2007, projektiin tutustuminen
Auto tuotiin koululle tekijöiden nähtäväksi kakkosjakson alussa, jotta oppilaat voisivat hieman miettiä eri vaihtoehtoja jo etukäteen, sillä auto tulisi työn alle kolmosjaksossa. Tarkoituksena on alkuun miettiä mitä tehdään, sekä mikä on mahdollista koulutiloissa, asiakas antoi melkeinpä vapaat kädet. Projektin nimeksi päätettiin ottaa Pro 928, ja asiakas toivoi haikala-aihetta, joka toistuisi sekä raidoituksessa että mahdollisissa kuvissa, mitä autoon maalataan.
Marras- Joulukuu 2007
Porschen saavuttua auto pestiin ja mahdolliset pohjien vikakohdat kartoitettiin. Kävi ilmi että auto on melkoisen taitamattomasti maalattu jossakin vaiheessa, muoviosat ja listat eivät sopineet kunnolla paikalleen ja tiivisteet olivat maalattu yli. Myös levikkeiden kittauksissa oli mittavia halkeamia ympäri autoa.
Saimme autopuolelta vahvistuksia purkutöihin, kaksi asentajaa tuli auttamaan…
Satu ja Mikko aloittelevat purkutöitä, Satu kirjaa ylös purettuja osia, jotta järjestys säilyy..
Ovipahvit irti, maitopurkeissa kiinnikkeet järjestyksessä, huomaa paperi lattialla, etteivät pudonneet osat mene lattiaritilästä läpi…
Pekka tutkii takaosan kiinnitystä.
Etupuskuri irtosi kohtuullisen helposti, ajattelimme siirtää valot kokonaan puskuriin ja laminoida/liimata vanhat valojen aukot umpeen… Auton ilme muuttuu melko tavalla nykyaikaisemmaksi tällä toimenpiteellä.
Auto näyttää linjakkaammalta ilman massiivista 80’s tyylistä spoileria, päätimme karsia myös takalasin pyyhkijät moottoreineen tyylikkäämmän vaikutelman luomiseksi
Sivuvilkut poistettiin, ja kokeilimme uutta 2-K liimamassaa lasikuituisten peitelevyjen liimaamisessa.
Samu poistaa kittiä ja pohjamaalia vilkun aukon ympäriltä.
Lasikuitukappale laminoitiin muoviastian pohjaan, ja sen jälkeen leikattiin pari kolme milliä peitettävää aukkoa pienemmäksi, nopeasti muutamassa minuutissa kuivuva liimamassa levitettiin ensin kirkkaalle puhdistetulle metallille, jonka jälkeen lasikuitulevy painettiin tiukasti paikalleen samalla silmämääräisesti tarkistaen, että saumaan ei jäänyt ilmakuplia.
Sillä välin asentajat saivat takamuovin irti, kiinnikkeet olivat ruostuneet pultteihin kiinni ja osa jouduttiin katkaisemaan. Päätimme tehdä uudet kiinnikeraudat, ja mahdollisesti liimaamme myös etu- ja takapalat suoraan koriin kiinni kokoamisvaiheessa.
KONEHUONEEN PURKUTYÖT
Kuten edellä on mainittukin, päätimme maalata kaikki näkyvät osat moottoritilasta. Tutkittuamme hetken pintakäsittelijöiden kanssa konehuonetta, tulimme siihen tulokseen että on parempi laittaa autonasentajat hommiin… Konehuoneessa on Porschen V8 moottori, joten minkäänlaiseen viritykseen emme näe tarvetta tällä kertaa vaan tuntuisi potkua olevan riittämiin uudistettua ulkonäköä silmällä pitäen.
Moottoritilan muoviosat on jo tässä vaiheessa poistettu, ja niiden pintakäsittely aloitettu..
Osat numeroitiin ennen purkamista, kaikki alumiiniseos-osat tullaan joko hopeoimaan tai anodisoimaan ja sen jälkeen värjäämään/lakkaamaan.
Moottorin päältä purettiin kaikki näkyvät osat, ja lähinnä alumiiniosat otettiin heti työn alle.
Irroitimme ensin konepellin ja sen jälkeen kaikki alumiini- ja muoviosat
Moottoritilan osiin etsitään sävyjä värikartan avulla, porschen logo on suuntaa antavana värimallina. Pääsävyksi on päätetty tummansininen metallihohto.
Huomaa maalauksessa näkyvät suojateippaukset, kiillotettu osuus tulee näkymään osana raidoitusta. Laitoimme alumiiniosiin pohjamaaliksi happopohjamaalin, jonka jälkeen märkää-märälle menetelmällä välitäytevärin, jonka päälle vesiohenteinen värimassa ja lakka.
Raidoitus lähes valmiina, tässä käynnissä "vuotaneiden" kohteiden paikkamaalaus ennen lakkausta.
Imusarjat valmiina, ihan kaikkia syöpymiä emme lähteneet poistamaan, vaan keskityimme näkyviin kohtiin osissa.
Kuvassa tuulettimen "ropelli", Jenna on ensin käsin hionut karkeat syöpymät pois, jonka jälkeen koneellinen kiillotus.
Alumiinin kiillotus on aikaavievää ja tarkkaa työtä, peilipinnan saavuttaminen vaatii päivien käsityön, Laura ja Jenna esittelevät lähes valmista työtä, loppukiillotus valmis kahdessa oikeanpuoleisessa siivessä.
Joululomalle lähtiessä autosta oli jo suurin osa purkutöistä tehty, ja osa kittaustöistäkin oli jo aloitettu. Jatkamme pohjien tekoa sekä auton maalausten suunnittelua heti tammikuun alusta, kun 2.1. tulemme jatkamaan koulutyötä.
Jari Välkkynen & Jan Toivonen
Opettajat
Koulutuskeskus Tavastia
Teollinen Pintakäsittely